

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 2.475 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 13.5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 13.5 mW |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 8 |
| Input capacitance | 20 pF |
| Number of Inputs | 4 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 2.525 V |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.2 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Resolution | 8 bit |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 49 dB |
| Differential Nonlinearity | 0.2 LSB |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.25 V |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
Stock: 721
Distributors
pcbx
Unit Price$3.97353
Ext.Price$3.97353
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.97353 | $3.97353 |
| 10 | $3.05278 | $30.52780 |
| 25 | $2.82263 | $70.56575 |
| 50 | $2.69312 | $134.65600 |
| 100 | $2.56954 | $256.95400 |
| 300 | $2.48219 | $744.65700 |
| 500 | $2.39781 | $1198.90500 |
| 1000 | $2.31628 | $2316.28000 |
